wtorek, 18 września 2012

MARINA ABRAMOVIĆ

Marina Abramović to serbska artystka intermedialna. Swoją przygodę ze sztuką zaczynała od malarstwa, ale już jako studentka wykonywała swoje pierwsze prowokacyjne performanse. Jedne ze swoich najbardziej radykalnych prac zrealizowała w latach 1973-75. Podczas występów pokazywała eksperymenty związane z bólem, obrzydzeniem, oraz reakcjami ciała na warunki zewnętrzne. Artystka przedstawiała akcje artystyczne, podczas których dochodziła do granic wytrzymałości fizycznej oraz psychicznej. Przez dwadzieścia lat życie i pracę dzieliła z niemieckim arystą Ulayem.
Od początku swojej miłości oraz współpracy uważali się za jedność powstałą z połączenia ,,męskości'' i ,,kobieckości''. Ich wspólne działania były znaczące dla rozwoju performance o tematyce ciała. Rozstali się podczas ostatniego wspólnego projektu. ,,The lovers/The Great Wall'' polegał na tym, że oboje przemierzali Mur Chiński - on z zachodu, ona ze wschodu. Kiedy po dziewiędziesięciu dniach spotkali się w połowie drogi, postanowili, że się rozstaną.

Projekt pt. ,,Rytm 0'' polegał na tym, że w galeryjnej sali artystka umieściła stół, a na nim 72 przedmioty. Znajdowały się tam m.in. skalpel, nożyczki, bat, piórko, pistolet oraz jedna kula. Abramović ustawiła się za stołem i czekała na widzów, którzy mogli w dowolny sposób użyć ich wobec artystki. Publiczność kłuła ją kolcami róży, cięła jej ubrania, jedna z osób przyłożyła pistolet do jej skroni. Performance trwał 6 godzin, podczas których kolejne osoby coraz odważniej manipulowały przy jej ciele. Experyment ten pokazał, że w określonych okolicznościach w ludziach budzą się zwierzęce instynkty. 
Perfomance podczas którego przy jugosłowiańskiej melodii czyści półtora tysiąca krowich kości, został nagrodzony Złotymi Lwami w Wenecji. Był to cykl prac poświęcony jej bałkańskiej tożsamości.

W jednym z występów zatytułowanym ,,Death self'' Abramović i Ulay trwali w pocałunku do momentu, kiedy zabrakło im powietrza i półprzytomnych zdjęto ze sceny. Ich występy bardzo często  nacechowane były brutalnością oraz agresją skierowaną wobec własnego ciała.źródło:
www.wysokieobcasy.pl
www.aninfluxculture.blogspot.com
www.artcornwall.org
www.trendsplant.comBrak komentarzy: